Ходжаєв Петро Рафаельович Головний лікар Лікар-нарколог

«Отче Миколаю, у мене є до вас одне дуже серйозне питання, можете мені допомогти?» «Звичайно, сину мій». «От скажіть, якщо людина лінується, лежить собі днями і нічого не робить — це ж гріх?» «Ні, не можна оцінювати людину з боку, не розібравшись, що у неї всередині. Якщо людина лежить і фізично не працює, то це не означає, що вона не веде над собою духовної роботи. Можливо, вона в цей час намагається зрозуміти своє призначення і своє місце в цьому світі або планує своє життя на найближчий час. Тож, сину мій, іноді лежати — це більш тяжка і відповідальна робота, ніж тягти мішки». Здається, що лінощі у людини — це просто лінощі, мовляв, так влаштована людина від природи, однак навіть лінощі мають свої причини.

Причини лінощів
Відсутність мотивації

Першою причиною лінощів може бути відсутність мотивації. Часто лінощі — це не відсутність бажання щось робити, а якраз навпаки, наявність бажання не виконувати певні дії. Якщо людина відчуває, що займається не своєю справою або справою, яка їй не подобається, у неї виникає внутрішній спротив, який дуже складно подолати. Так само людина неохоче виконуватиме роботу, якщо в ній немає її особистої вигоди.

Слабка сила волі

Другою і найпоширенішою причиною лінощів є недостатня сила волі. Ця ситуація знайома кожному працівникові. Іноді потрібно щось зробити, а руки не доходять почати, та й, власне, не хочеться. І швидко знаходиться сотня виправдань, щоб відкласти і не почати роботу.
Найскладніше — це почати виконувати роботу, адже, як усім відомо, найтриваліша подорож починається з першого кроку.

Індивідуальний стиль діяльності

Третьою причиною є особливий стиль роботи. Деякі люди починають працювати тільки тоді, коли мають достатній рівень напруження, коли вони морально підготовлені до роботи і все продумали. Людина відтягує виконання роботи до того часу, коли далі відкладати вже не можна, або коли вона відчує, що готова, після чого починає виконувати свою роботу якісно і раціонально.

Інтуїтивна лінь

Четвертою причиною є лінь через інтуїцію. Ось, наприклад, потрібно зробити якусь справу, а людина протистоїть її виконанню, відкладаючи все на останній момент, але потім, через деякий час, виявляється, що насправді нічого робити і не потрібно. Таку лінь дуже складно зрозуміти, оскільки інтуїція проявляється на несвідомому рівні, який не пізнається свідомістю.

Спосіб отримати задоволення

За Фрейдом енергія людини завжди прагне до отримання задоволення шляхом ослаблення внутрішнього напруження. Що це означає і як це розуміти? Це означає, що людина віддає перевагу отриманню задоволення тут і зараз (тобто лежати і не напружуватися), ніж потім, після того як буде отриманий результат роботи (ну не хочеться організму важко працювати, а потім отримувати задоволення).

Лінь — спосіб уникнути відповідальності.

Іноді лінощі можна розглядати як спосіб уникнути відповідальності. Така «безвідповідальність» формується ще в дитинстві, і, як правило, винуватцями є батьки, які оберігають дитину від виконання важливої роботи і не дають їй можливості проявити себе.

Захисна реакція

Остання причина — захисна реакція, яка особливо часто проявляється в останній час. Бажання нічого не робити може бути наслідком розумової або фізичної перевантаженості. Занадто багато інформації, занадто швидкий ритм життя, і людині просто потрібно трохи часу, щоб відпочити і відновити сили.

Лінь — це добре чи погано?

Усім відомо ставлення до ледарів — більшості не подобається бачити, як ледарі лежать днями, у той час як вони важко працюють. Однак саме лінощі та небажання виконувати якусь роботу рухають прогрес вперед. Усі знають вислів: «Лінь — двигун прогресу». І він на 100% відповідає дійсності. Звідки взялася посудомийна машина? Звичайно ж, через небажання мити посуд вручну. Звідки з’явився калькулятор? Через небажання напружувати мозок. Мобільний телефон? Через незручність і небажання бути прив’язаним до одного місця в очікуванні дзвінка. І так далі, і все в такому ж дусі.

А може, правий отець Миколай, і людина насправді не лінива, а дійсно зростає над собою чи бореться з якимось спокусою і заслуговує не осуду, а, навпаки, поваги. Хто знає?

Оцініть нашу публікацію:

Кількість голосів:0
Ваша оцінка:0/5
Середній рейтинг:0.0